top of page

2022. gada 30. septembris. Mangaļsalas bunkuru ekspedīcija

 

Debesīs spoži spīd saule, tomēr apkārt klaiņo arī maķenīt aizdomīga paskata mākoņi. Cerēsim uz to labāko! Šodien dodamies iepazīt Mangaļsalas baterijas un bunkurus, kas piejūras mežos aizķērušies no Krievijas impērijas, Latvijas pirmās brīvvalsts un padomju laikiem. Lūkosim atrast, kur var ielīst iekšā. Lai gan Mangaļsalā esmu viesojusies neskaitāmas reizes, tomēr mans galamērķis vienmēr bijis mols, ko pat mēdzu dēvēt par savu mīļāko vietu Rīgā. Par bunkuru esamību apkārtnes mežos zināju, bet līdz šim nebiju tiem pievērsusi lielu vērību. Labāk vēlāk, nekā nekad, vai ne?

 

Esmu rūpīgi izpētījusi karti, lai izveidotu maršrutu, kas ļauj apskatīt pēc iespējas vairāk fortifikācijas būvju. Knapi esam paguvuši ieiet mežā, kā mūs jau sagaida varen iespaidīga celtne. Ieslēdzam lukturīšus un lienam tās dzīlēs. Pa kājām pinas betona atbiras, bet lukturīšu gaismā paveras skats uz baltām stalaktītu lāstekām.

 

Turpmākā pārgājiena laikā ielūkojamies ikkatrā fortifikācijas būvē, kas mums gadās pa ceļam. Mežs ir paugurains un ļoti ainavisks, tīrais prieks tādā pastaigāties!

 

Vienā no būvēm pazemē stiepjas bezgalīgi garš gaitenis, kuram galā gaisma pat nav saskatāma. Ļoti spocīgi pārvietoties pa šo tuneli, kas grimst melnā tumsā, ja neskaita mūsu lukturīšu vārīgos starus. Skaņa šķiet slāpēta. Iekšā nestrādā nedz telefons, nedz navigācijas ierīce. Esam pilnībā norobežoti no ārpasaules. Šis ir iespaidīgākais no bunkuriem, kurā šodien esam ielīduši. Arī no ārpuses tas bagāts ar lielgabalu stiprinājumiem un citām neparastām detaļām.

 

Laiks paskrien nemanot! Pulkstenis rāda daudz vēlāku stundu, nekā plānots, kad beidzot sasniedzam Mangaļsalas jeb Austrumu molu. Prātojam, ka molu varētu arī izlaist, tomēr beigu galā es iesaucos: “Nē, nē! Tas nekam neder! Nedrīkst viesoties Mangaļsalā, bet neaiziet līdz molam un bākai!” Tā nu dodamies pastaigā pa molu. Apkārt plešas burvīgas mākoņu gubas, kas ainavai piešķir īpaši gleznainu skatu. Apsēžamies bākas pakājē un apēdam savas pusdienu maizītes. Cik jauki! Labi, ka šo burvīgo vietu neizlaidām!

 

Sekojot liedagam, aizejam līdz bēdīgi slavenā kravas kuģa “Lady Cotlin” vrakam, kas Mangaļsalas ūdeņos avarējis tālajā 1951. gadā, bet mūsdienās kļuvis par iecienītu putnu atpūtas vietu un ieganstu dažādām baumām gan par tā pļēgurojošo apkalpes komandu, gan potenciālo spirta kontrabandu. Pēcāk griežamies iekšā mežā un atkal nododamies bunkuru medībām.

 

Kādā no bunkuriem mirgo tējas svecīte. Cik spocīgi! Pats bunkurs pilns ar petaržu dūmiem vai ko tamlīdzīgu. Mazliet ielūram iekšā, bet mudīgi ejam prom, jo dūmi sit ciet elpu.

 

Sarkano ķieģeļu fortifikācijas būves pārsteidz ar savu gaumīgo un pat dekoratīvo ārieni, kas drīzāk piedienētu kādai smalkai privātmājai, nevis meža vidū paslēptai militārai celtnei.

 

Pēcāk pārvietojam auto uz citu stāvlaukumu un dodamies iepazīt Mangaļsalas dzīvojamo apbūvi. Dārziņos atrodami visādi brīnumi, pat siltumnīca ar krustu un jocīgu uzrakstu. Tomēr galvenais iemesls šim maršruta lokam ir burvīgais posms, kas stiepjas gar Daugavu. Tur paveras vakara zeltainās gaismas pielieti ostas skati un industriālas pludmales.

 

Kad vēlāk piesēžam krastā apēst vakariņas, mums piebiedrojas putns, kas nāk arvien tuvāk un tuvāk, žēlīgi skatoties acīs un diedelējot kādu gardu kumosu. Kad esmu putnu sabildējusi, tad par šo “darbu” tam “samaksāju” ar nelielu krikumu no mūsu vakariņām.

 

Lai gan šodien bijām plānojuši Mangaļsalā izpētīt divus maršrutus, tomēr ložņāšana pa bunkuriem paņēma negaidīti daudz laika, tāpēc otra maršruta atlikušo daļu atstājam uz nākamo dienu. Lai netaisītu jaunu rakstu, pāris bildes iekļaušu tepat un piebildīšu, ka otrs maršruts aizved ne tikai līdz dažādiem bunkuriem, bet arī pie torpēdām, kas ieaugušas mežā, kā arī ļauj priecēt acis ar vēl jo pauguraināku mežu un garāku posmu gar jūru.

 

Nezini, kur doties brīvdienās Rīgā? Dodies uz Mangaļsalas mežiem! Abi maršruti vai arī to kombinācija parūpēsies par aizraujoši pavadītu dienu, kas īpaši lielu prieku sagādās militārā mantojuma cienītājiem.

 

NODERĪGI:

 

Ja Tevi iedvesmo vai šķiet noderīgi mani ceļojumu un piedzīvojumu stāsti, un Tu vēlies atbalstīt jaunu stāstu tapšanu, to var izdarīt ŠEIT (www.buymeacoffee.com/piedzivo), uzsaucot man "kafiju". Paldies! :)

bottom of page