top of page

2018. gada 19. jūnijs. Ēriks Latvijā. Pārgājiens Pape – Jūrmalciems. Starp jūru, savvaļas zirgiem un īrisiem

 

Dodamies ceļā plkst. 11:00. Debesis apmākušās.

 

Vispirms izmetam līkumu pa Papes Ķoņu ciemu, kas ar savām jaukajām zvejnieku mājelēm skaitās tautas celtniecības arhitektūras piemineklis. Pat nezināju, ka šāda kategorija eksistē, bet, re! Lai gan Papes Ķoņu ciems ir tūrisma apskates objekts, tomēr pie vairākām mājām līdzās informatīvajiem dēļiem par mājas vēsturi un plānojumu līdzās stāv arī šilte “Privātīpašums”. Diez kā tad lai mēs šo māju pagalmus aplūkojam? Nekā. Arī Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja filiāle “Vītolnieki” šodien ir slēgta, lai gan redzams, ka cilvēki no iekšpuses mazgā logus. Piedāvāju Ērikam doties iekšā un palūgt, lai tomēr ļauj mums muzeju aplūkot, bet viņš noraustās un saka, ka nevajag viņus traucēt.

 

Dodamies atpakaļ uz jūras pusi, bet tad sekojam Papes dabas takai, lai sasniegtu Papes dabas parku. Lielākoties ejam pa izpļautu taku, bet brīžiem mūsu gājiens vijas pa lauku ceļiem.

 

Kad esam sasnieguši Papes dabas parku ar savvaļas zirgiem un tauriem, līst lietus, bet gidei nav iebildumu mums izrādīt teritoriju. Ieeja dabas parka teritorijā atļauta tikai gida klātbūtnē. Par spīti lietum, Ēriks ir laimīgs, ka nokļuvis pie savvaļas zirgiem. Tauriem ir viens mazulītis, arī zirgiem pavisam nesen piedzimis kumeliņš. Mīlīgi!

 

Lietus ir rimies, tāpēc izmantojam pie parka ieejas esošos galdiņus, lai ieturētu pusdienas. Ēdienkartē kartupeļu putra ar svaigo sieru un “Lāču” augļu maizi, kas Ērikam dikti, dikti iegaršojas.

 

Pēc tam turpinām sekot maršrutam, kas oriģināli ved apkārt visam Papes ezeram, bet mums plānā no tā nogriezties ātrāk, atrodot taisnāko ceļu uz jūru.

 

Brangu daļu maršruta nākas soļot pa lauku ceļu. Nu jau saule pamatīgi cepina. Uz ceļa ik pēc laiciņa satiekam trīs treknus zalkšus, ko pamanām tikai pēdējā brīdī. Labi, ka nav odzes. Mēs smejamies, ka ja pat uz gaiša ceļa melnos zalkšus pamanām pēdējā brīdī, kā mēs pamanīsim potenciālās čūskas kādos brikšņos?

 

Drīz vien atkal jāseko izpļautai takai, bet tad nonākam odiem pilnā mežā, kur izpļautā taka beidzas, un stāvam vienkārši garā zālē tādās kā krustcelēs. Izlemjam sekot labajai “takai”, jo šķiet, ka šis varētu būt mūsu gaidītais īsceļš uz jūru. Pēc trīs zalkšiem likt kāju garā zālē, neredzot, kur tieši, ir mazliet bailīgi. Sūtu Ēriku pa priekšu. Viņam kājās vismaz ir botas, man tikai sandeles.

 

Mūs pamatīgi pārsteidz grāvmalās augošie savvaļas īrisi, pat nezināju, ka Latvijā tādi ir! Priecājamies par daiļajiem īrisiem, bet pamatīgi nomokāmies, lai atkautos no milzīgajiem odu bariem. Nelīdz pat pretodu līdzeklis.

 

Ēriks rāda uz ceļa malā zālē svaigi izgulētu palielu bedri – stirnas “gultu”. Nepaiet ne sekunde, kā redzam pašu zvēru aizbēgam dziļāk mežā. Un tad… pēc īsa brītiņa atskan “PAFFFF!”. Vai tiešām mēs nupat stirnu iedzinām tieši nāvei ķetnās? Bēdīgi…

 

Beidzot, beidzot sasniedzam milzīgas smilšu kāpas, kas apaugušas ar priežu mežu, un arī jūra jau dzirdama! Ēriks prasa: “Sekosim ceļam vai jūras skaņai?”. Ha, ha, ha, mani pārsteidz šāds jautājums no viņa puses, jo sekošana jūras skaņai taču ir Ziemeļu princeses stilā, nevis Ērika stilā. Atbildu, ka, protams, sekosim jūras skaņai! Tā nu pēc neilga brīža, kāpelējot augšup un lejup pa kāpu gigantiem, sasniedzam jūru. Tāds prieks to atkal redzēt! Un vairs nekādu odu!

 

Vakarā uznāk kaut kāds morālais nogurums un ik pēc soļa domāju: “Viss, vairāk nevaru. Jāsēžas zemē,” bet soli pa solim tomēr turpinu soļot uz priekšu. Un tā nepaiet ne pārāk ilgs laiks, kā esam sasnieguši Jūrmalciema koka molu. Krastā koši greznojas kuģītis “Banga”. Netālu aiz kāpām atrodam maķenīt izpļautu ugunskura vietu, kas šķiet gana laba arī telts celšanai. Vismaz aizvējš. Puslīdz.

 

Vakariņās makaroni, konservs, gurķi. Ūdens krājumi manāmi sarukuši, jo visas dienas garumā īsti nebija māju, kurās palūgt akas ūdeni. Ja neskaita tās dažas retās mājas ar krāšņu zīmi “Privātīpašums”, kas nepavisam nemudināja mēģināt sakomunicēt ar to iedzīvotājiem.

bottom of page