top of page

2018. gada 5. februāris. Ungārija, Budapešta. Ielu māksla un arhitektūras brīnumi

 

Šodien Adri jāstrādā, tāpēc es tieku pie dzīvokļa atslēgām, kartes un dodos uz Free Urban Art Tour. Protams, Budapešta nav slavena ar grafiti vai tamlīdzīgām radošām ielu mākslas izpausmēm, bet arī te netrūkst gana daudz apgleznotu ēku. Tiesa, Budapeštā visi māju apgleznojumi ir saskaņoti ar valdību, īpašniekiem un namu iedzīvotājiem. Ja kaut viens nama iemītnieks iebilst pret ēkas apgleznošanu, projekts tiek noraidīts. Interesanti, ka bijis gadījums, kad iemītnieki ir ar mieru piekrist sienas apgleznošanai tikai tad, ja viņi tiks iekļauti zīmējumā. Visplašāk ielu apgleznojumi izplatīti tā sauktajā Ebreju kvartālā, kur pēc kara laika postījumiem ir daudz brīvu starpsienu starp ēkām, kas kalpo par ideāliem audekliem ielu mākslai.

 

Pēc tūres aizklīstu līdz Donavas krastam un dodos aplūkot parlamenta ēku, kas izskatās kā īsta pasaku pils. Tad aizčāpoju līdz vienai no Budapeštas salām - Margitsziget, kur uz soliņa iepiknikoju. Šodien nosacīti saulains un silts laiks, termometrs rāda +7C.

 

Šķiet, ka Budapeštā teju katram namam ir kāda interesanta detaļa. Nav jau brīnums, ka Budapešta ir Eiropas jūgendstila pērļu sarakstā. Te nudien daudz skaistu ēku! Tiesa, daudzas no tām ir nodrupušas un atliek vien iztēloties, cik krāšņi tās reiz izskatījušās.

 

Cik daudz skaistu ēku, tik daudz arī bezpajumtnieku… Jo īpaši daudz to, kuri nakšņo ielās, kā to redzējām vakarnakt. Briesmīgi.

 

Pilsēta joprojām pilna ar telefona automātiem.

 

Pēc tam dodos cauri pilsētai līdz lielajam parkam Varosliget, kas sākas ar milzīgu skvēru un statuju tā vidū. Parkā aplūkoju pili, kurā atrodas lauksaimniecības muzejs. Ļoti eklektisks ēku komplekss.

 

Pēc tam dodos uz Adri mājām, kur izbaudu nesteidzīgu vakaru. Pilsēta uzdzen nogurumu, un lai arī ir silts, bet, visu dienu staigājot pa āru, vakarā sāk palikt vēsi. Laiks sasildīties.

bottom of page